Montessori Farma Křížovice
Stays

Stays

Refresher

V lednu jsme po mnohých přípravách úspěšně zorganizovali Refresher pro naše domácí i zahraniční hosty. Dohromady nás bylo asi 25 a úkolem studentů M3 a Lycea bylo zajistit pro všechny účastníky doprovodný program, ubytování, stravu a hlavně dostatek kávy. Arísek si pro vás připravil přehled, s krátkou ukázkou programu a několika FAQ.

Program Pátek
Příjezd, uvítací slovo od Jenny, svačinka, prezentace, večeře
pomocníciKuba, Ari, Justy- kuchaři Ema, Luky- topiči
Program sobota
Snídaně, prezentace, oběd, ukázka Křížovic, svačinka, koncert na varhany v kostele Doubravník, večeře, čajovna v jurtě
pomocníciKuba, Ari, Justy, Ema, Márty, Olík- kuchyně Ari, Justy, Anežka- čajovna
Program neděle
Snídaně, prezentace, závěrečné slovo od Jenny, oběd, odchod
pomocníciAri, Justy, Any, Márty, Olík- kuchyně
  • Aris Gurutidis a Jakub Kroul

29-30.4 – Partyzánská výprava Osvobození Křížovic

Pondělí

Náš příběh začíná v dubnu 1945 v Brně. Kde se čtyřčlenná skupina partyzánů setkala v Brně u Staré radnice. Jejich hlavním bodem bylo osvobození Křížovic.

O pár chvil dál se naše skupina rozhodla jít na jih k autobusovému nádraží Zvonařka, kde se čekalo na autobus do Žďáru.

V průběhu jízdy se plánovala taktika a postup operace osvobození Křížovic. Nakonec dorazili do Žďáru, kde nastoupili do dalšího autobusu do Cikháje, kde bude čas odpočinku.

Po doražení a obsazení Cikháje si skupina odpočala a nabrala síly potřebné k cestě. Jejich další cíl byly Tři studně, kde po brutálním boji a těžké cestě se skupina vyspala do dalšího dne.

Úterý

Den D, tedy den, kdy budou podle plánu Křížovice osvobozeny! Moc času ale nezbývá, a tak se naše partyzánská skupina hnedka vydává na cestu do Křížovic. Prvním bodem je ale dobytí Nového města. Jelikož naší skupině by to otevřelo snadnější cestu. Která by mohla ušetřit spoustu času.

Po dobytí Nového města se skupina vydala vlakem do Nedvědic, což je nedaleko Křížovic a je velmi takticky umístěno. Naše skupina byla však po doražení do Nedvědic slavena!

Dokonce jim i paní z blízké cukrárny předala jako dar československou vlajku, kterou naše skupina velice využije.

Hnedka po parádě v Nedvědicích se naše skupina vydala do Černvíra pro okupaci jediné cesty do Křížovic, aby různé Německé jednotky nemohli Křížovice jednoduše bránit.

Po okupaci mostu skupina čekala na svou tankovou jednotku, jenže řidič tanku měl velké zpoždění z důvodu poruchy převodu. Což skupinu dalo míň času pro osvobození Křížovic.

Jakmile tank přijel, tak skupina neztrácela čas! Hnedka jela osvobodit Křížovice! Hned po příjezdu do Křížovic se střílelo, bylo to tvrdé. Pak se ale Němci vzdali, neměli dostatečné vybavení k obraně proti partyzánům, kteří projeli půlku Moravy k dosažení svobody Křížovic.

9.4 – Curlingový speciál Jako speciální tělocvik

Hráli jste někdy curling? Ten sport, kde se kloužete po ledě a pouštíte kameny? Jelikož jsme se rozhodli si zahrát. A to i přes všechny pochyby co jsme měli, tak jsme si i tak curling naplno užili!

Naše dobrodružství curlingu začalo kousek od Nové Zbrojovky, kde je curlingová hala. Vešli jsme tedy do haly plní nervozitou! V hale nám byla sice zima, ale né taková, že bychom se radí nehýbali a zůstali všichni na místě. 

Po vybrání osobní helmy a krátkého průzkumu haly, jsme se rozdělili do dvou skupin, aby organizace byla jednodušší. Hned nám bylo vysvětleno, jak chodit na ledě bezpečně. Poté jsme si měli zkusit klíčový pohyb curlingu! A to ježdění po ledě s kamenem!

Jakmile si všechny dvě skupiny odzkoušeli všechny triky a pohyby, tak jsme se vrhli do hraní! Rozdělení jsme byli do čtyř týmů na dvou drahách.

No a jaký byl náš zápas? Skvělý! Všichni byli plně spokojeni! Hra byla jak napínavá, tak i zároveň zábavná. Proto není potřeba říkat, že curling plně doporučujme!

Pec

Stavba pece začala vykopáním základů a hlína z toho byla použita na vyvýšené záhony. Potom jsme položili roxory, postavili jsme bednění a začali jsme betonovat. Jakmile beton uschnul, postavili jsme ztracené bednění a začali jsme znovu betonovat. Potom jsme postavili bednění pro horní desku a podepřeli jsme ji. Stavba byla náročná, ale všichni si to užili.

Maroš

Slovinsko – stavby

Ve Slovinsku jsme si připravili prezentace o stavbách Jože Plečnika (např. trojmostí, tržnice, hřbitov, knihovna atd.) Stavby Jože Plečnika byly postaveny pro Lublaň. Nejprve jsme si připravili a vyhledali to, co budeme prezentovat, potom jsme prezentaci prezentovali Slovincům. Ke konci týdne jsme si výstupy prezentovali navzájem.

Škola ve Slovinsku

Když jsme byli na Erasmu ve Slovinsku, navštívili jsme adolescenty z Montessori školy v Lublani. Slovinci mají moc pěknou moderní školu kde se učí děti ve věku 3-15, studenti se učí v podobný čas jako my- škola jim začíná v 8 a končí 15:30. Škola má velkou zahradu s fotbalovým hřištěm, slepicemi a školka tam má hřiště se skluzavkou. Studenti mají tělocvik v prostorné tělocvičně 2-3x týdně ale můžou také chodit na sportovní tréninky co škola nabízí. Mě se ve škole velmi líbilo a kdybych měl jednu věc vyzdvihnout tak by to asi byl nádherný západ slunce který šel z oken školy nádherně vidět

Aris Gurutidis

BLED

SLOVINSKO 

Ve středu ve Slovinsku jsme se ráno po snídani vydali na výlet k jezeru jménem Bled. Jeden místní učitel ze Slovinska nám vytvořil program. Šlo o to, že jsme v našich skupinkách dostali papír s úkoly co máme stihnout za celou tu dobu.

 Byly to úkoly hlavně s focením a natáčením videí. 

Bled a okolí Bledu bylo opravdu moc krásné! Na konci výletu jsme si (u Bledu) zašli do kavárny na místní slovinský dezert “Kremšnita”.                                 

Až na to, že skoro celou dobu lehce pršelo, to bylo moc fajn! 🙂

Návštěva pedagogické fakulty Masarykovy univerzity

V úterý 26.4. jsme šli s němčináři na pajdák, na takzvanou děkovací snídani, která sloužila k podpoře lidí, co mají svalovou dysmorfii.

Jako první, když jsme přišli, probíhala snídaně. Poté jsme se dozvěděli, co dělá takový pracovník, který pracuje s lidmi se svalovou dysmorfií, pak jsme šli na katedru německého jazyka, kde jsme dělali německé aktivity (např. jsme se dozvěděli, že mají mnoho nabídek na ERASMUS), také jsme nahlédli do kanceláře naší skvělé učitelky Pavly Marečkové a nakonec jsme se dozvěděli něco víc o univerzitě, hlavně o katedře němčiny.  

LIPKA                          28.2

Jsme šli do Lipky na program planeta na talíři.

Program byl rozdělen na 2 části. V první části nám povídali o tom jak funguje globální oteplování a co ho způsobuje, jednou z příčin je jídlo. Jak pěstování tak přívoz jídla ze zahraničí  a nákup jídla, toto všechno totiž vypouští do atmosféry všelijaké škodlivé plyny ze kterých vzniká skleníkový efekt. 

  A v druhé části nás vzali do kuchyně a dali nám k ukuchtění pás jídel, která nemají téměř žádnou uhlíkovou stopu, z toho důvodu že všechny ingredience byli lokální a nakoupeny v bezobalovém obchodě.

  Na zakončení jsme si pochutnali na ukuchtěných jídlech, dali jsme jim jimi vyžádanou zpětnou vazbu a rozloučili jsme se.
Terka

Návštěva u rodin ve Slovinsku

Po obědě si mě vyzvedla rodina mojí dvojice. Moje dvojice hraje vodní pólo, takže jsem se jela kouknout na jeho zápas. Jeho mamka mi vysvětlila jak se to hraje a jaké jsou pravidla hry. V průběhu zápasu jsem odjela s jeho tátou domů dělat večeři. Na večeři jsme měli trhané lívance, naučila jsem se dělat těsto a jejich babička přinesla vývar. Dali jsme si večeři a jela jsem zpátky do školy.

Ema Kubantová

Konference v Montessori Polná

V sobotu 23.3 jsme vyrazili na Montessori konferenci pořádanou Zš Montessori Polná.

Konference se konala v místním moc hezkém pivovaru, a byla rozdělena do několika částí. V první části byla úvodní řeč a poté přednáška na téma vývojové potřeby. Po přednášce byly workshopy pro průvodce různých věkových skupin, a potom byl moc dobrý oběd 🙂 V přestávkách mezi programem probíhal prodej našich produktů. Po obědě byla komentovaná prohlídka školy a poté byla QaA debata se studenty z jiných Montessori programů. Po debatě byla závěrečná řeč, večerní raut a poté se jelo domů:)

Anglické divadlo

20.12. jsme vyrazili do divadla Rubín na anglické představení od Williama Shakespeara: ,,Zkrocení zlé ženy.”

Hráli tam studenti z pražského Křesťanského gymnázia a moc se jim to povedlo. Potom jsme jeli na oběd a pak domů.

Všichni jsme si celý den moc užili, 

takže děkujeme Helče že nás tam vzala. 🙂

napsala Anežka

Německá vánoční farma

Dne 14.12.23 na farmě se odehrála vánoční němčina v podobě servírování višňového punče.
K tomu všemu se na farmě odehrála bojovka která byla taky součástí vánoční němčiny. Bojovky probíhala tak že na začátku lidé co se zúčastnili dostali papír a něco na psaní a různě po farmě byly rozmístěné úkoly, které když je měli všechno správně tak dostali odměnu. Ještě k punči jsme si mohli zahrát kvíz v německé či české podobě. Odměna za dokončení kvízu byla odměna v podobě afirmačních kartiček. Do punče jsme si mohli ještě dát čokoládu, med a cukr. Obsluha punče mluvila jenom německy a na objednání jsme museli umět německy nebo požádat člověka co uměl jak německy tak česky, kterému jsme pak řekli co chceme a on/a to objednal/a za nás. K dispozici tam také byla vánočka. Celá tato akce trvala tak cca. 2 hodiny. Punč vařili / obsluhovali Marty, Justy, Anežka a Bart. Bojovku chystali a pořádali Maroš, Víťa, Šimon a Luky. 

Scénky z historie

Na farmě jsme vymysleli scénky z historie, každá třída připravila jednu. Sedmá třída zpracovala 15. století. Šlo nám o to udělat průměrný den lupiče v Křížovicích v 15. století. Náš lupič v tom dni vykradl dům jedné bohatší rodiny. Osmá třída měla zpracovat 17.století, bylo to o tom, že přišel výběrčí daní do hostince v Doubravníku a ptal se jich na různé informace. Devátá třída měla padesátá léta 20. století, scénka byla o výslechu StB.

Výlet do synagogy 13. 12. 

Brzy ráno jsme vyrazili do synagogy. Cesta byla dlouhá a velice náročná. V synagoze jsme měli prohlídku a hráli jsme drejdl – židovskou hru. Na cestě zpátky jsme kousek jeli autobusem. S vyčerpáním jsme se vrátili na farmu, kde jsme měli vánoční večeři.

Návštěva Janáčkova divadla

Náš tým z kulturního oddělení nám naplánoval návštěvu Janáčkova divadla, a tak jsme se tam v úterý 5. 12. vydali, na balet Louskáček. Aby jsme měli lepší zážitek, rozhodli jsme se jít večer po škole. Představení jsme si všichni moc užili a moc děkujeme našemu týmu 😀

Dis Golf

Byli jsme na dis golfu se školou, žáky to bavilo. Celá akce se odehrávala v lesním středisku volného času na Lesné. Jeli jsme tam autobusem 57 a druhá možnost byla tramvaj 9.

Děkujeme za čtení, zase někdy přátelé! 

Napsal: Maroš Pollák

Jungle park

V úterý 19. 9 jsme šli na výlet do 

Jungle parku, kde jsme všichni lezli těžší trasu a moc jsme si to všichni užili. Potom jsme měli krátkou lekci přírodních věd a jeli jsme domů.

 

Výlet na Perštejn

 Ve středu 12. září jsme s naší třídu vyrazili na výlet.

Vyšli jsme z Křížovic a po 6 kilometrech jsme dorazili na krásný staročeský hrad Pernštejn.

Na Pernštejn jsme šli aby jsme si rozšířili naše kulturní znalosti ale také jsme výlet podnikli kvůli úkolům pro

naší třídu. První úkol je do historie kde máme po třídách zpracovat různé doby jako například středověk. Na Pernštejně jsme měli komentovanou prohlídku z které jsme potom čerpali většinu informací pro náš historický úkol. Prohlídka trvala zhruba jednu hodinu a naše paní průvodkyně mluvila zřetelně a byla radost ji poslouchat. Informací bylo mnoho přesto jsme si stíhali zapisovat, díky skvělému tempu vykládání teď máme základ na senzační prezentaci. Procházka byla nádherná, cestou jsme zkoumali okolí Doubravníku. 

 Na Pernštejně se nám to moc líbilo a určitě doporučujeme navštívit tento hrad. 

Za  třídu M3 Aris Gurutidis:)       

15.-19. Května.

Pondělí

Jakmile jsme dorazili do Tišnova, nasedli jsme do autobusu a jeli do černvíru, kde nás čekal kopec. Kopec jsme zdolali bez jakýchkoliv ujm.

Přišli nákupčí,byl oběd, pak volno a začala se vyskládávat půda.

Úterý

Den jsme začali vynikající snídaní. Po snídani jsme se všichni dali do práce.

Dál se vysládávala půda, dovyhrabala  se díra, udělal se na ní poklop a začala se hrabat Luďkem posekaná tráva.

Středa

Zase výborná snídaně, pak pracovní blog, kde jsme pořád dělali půdu a hrabali trávu.

Odpoledne jsme měli na oběd rýži s kari porkovou omáčkou.

Jako večerní program jsme měli film:NA SAMOTĚ U LESA 

Čtvrtek 

Nákupčí začali s Frantou dělat jídelníček Š (jídelníček pro šesťáky)

následovně byl zase vynikající oběd.

Ve volnu po obědě jsme si zahráli ping pong.

Po volnu jsme šli na výlet do Borače na zmrzlinu. Jakmile jsme tam však dorazili byli jsme zklamáni protože všichni měli zavřeno, takže jsme šupajdili nazpět.

Večerní program byla angličtina kde jsme hráli hru.

(všichni jsme se naučili houkat)

Pátek

Nákupčí dokončili jídelníček Š a všichni jsme uklízeli.

Měli jsme oběd a jeli domů.

Terka

3.-5. Dubna

Tato farma byla speciální tím, že byla dlouhá pouze tři dny protože ve čtvrtek začínali velikonoční prázdniny, a bylo nás pouze 6. Na začátku farmy nás přijel navštívit syn našeho Vlastíka (ano opravdu je to jméno, taky jsem se divila).

Na této farmě jsme pálili dřevo z VPH (velmi problematické hromady), poté jsme se vydali 

sbírat kameny na trávníku, pokračovali jsme daváním pilin na naše rybízy.

Poté jsme se vydali do sadu zlikvidovat veškerý odpad, který se tam válel ještě z dob kdy jsme farmu nevlastnili. U hledání odpadu jsme našli pár kostí a obrovskou plastovou plachtu pod kupou hlíny.

Mezitím se deváťáci pilně učili na přijímací zkoušky z matematiky a češtiny.

Ve středu jsme celá naše sedmy členná třída včetně učitelů zdravě a plní vyčerpání vrací zpět domů.

20.-24 Března

Jaro přichází

a my jsme se na něj připravovali, stromy jsme prostřihávaly a zasypávali biouhlem.

Ostříhané větvičky jsme zakomponovali do našeho trnitého, přírodního podomácku vyrobeném plotu, který začíná narůstat a vypadá skvěle!

Promýšleli jsme jarní/letní produkty, tedy kromě našich náramkům (užíváme na ně vyrobený i stojánek).

Zatím jsme došli k pažitkovému octu, možná i přibude nová příchuť, těšte se!

Velkou část pobytu deváťáci věnovali matice a češtině na přijímačky (13. – 14. dubna).

Tím pádem museli ostatní několikrát místo nich vařit jídlo. Vděčíme jim velký dík, protože se opravdu moc neprostřídaly.

Za to celá třída šla ve čtvrtek na celodenní výlet do údolí bledulí, kde pro nás měli průvodkyně Barča a Eliška připravenou lekci (překvapivě) o bledulích.

Čas se našel i na přípravu na školní ples – cvičili jsme walz, chachu a řecký tanec s Pavlosem.

27.2-3.3

Během tohoto týdne jsme se věnovali několika aktivitám. V průběhu týdne jsme například spalovali biouhel. V pondělí jsme měli matematiku, kde jsme se věnovali Pascalovu trojúhelníku. Diskutovali jsme o jeho vlastnostech a způsobech výpočtu jednotlivých čísel v trojúhelníku. Co se týče stravy, v týdnu jsme měli jídelníček A, což znamená, že jsme měli přístup k jídlu bohatému na bílkoviny a zdravé tuky. V pátek jsme se pak vydali na cestu domů do Brna. Byl to konec týdne plný nových zážitků a zkušeností. devátá třída se v průběhu tohoto týdne také připravovala na přijímací zkoušky na střední školy. Studenti se zaměřovali na přípravu hlavně z matematiky a češtiny,

13.-17 Února

.V  pondělí jsme se, celá škola sbalená na lyžák, nasáčkovali do autobusu a v 8:30 jsme odjížděli od Obřanského mostu směr Dolní Morava. Dvouhodinová cesta příjemně uběhla a jen chvíli potom co jsme dorazili na místo a ubytovali jsme se ve dvou chatkách, jsme vyrazili na svah. Na svahu jsme se rozdělili do několika skupin: pokročilý lyžaři a snowboardaři, snowbordaři začátečníci, lyžaři začátečníci a běžkaři. Po dvou a půl hodinách ježdění jsme skončili a odebrali jsme se do své chaty, kde jsme si udělali večeři a následně jsme šli spát. 

V úterý jsme se hned po snídani zase rozdělili do skupin na ježdění a kdo chtěl mohl jít s běžkařemi na speciální 17 kilometrový prodloužený výlet. Po dopoledním tříhodinovém bloku ježdění jsme si šli do restaurace u sjezdovky dát oběd a po hodinovém odpoledním klidu jsme šli zase na tři hodiny jezdit. Jakmile jsme dojezdili, šli jsme se převléknou a následně jsme se všichni sešli v jedné z našich chat, kde jsme si zahráli deskové hry a dali si čaj a něco dobrého. 

Ve středu po rozdělení do skupinek, jsme šli zase na tři hodiny jezdit, ale po obědě už jsme jezdit nešli a místo toho jsme šli na tříhodinvé hrátky ve sněhy, kde nechyběla pořádná koulovačka ani bobování. Když se začalo stmívat, tak jsme to zabalili a odebrali jsme se na své chaty, kde jsme se po večeři podívali na film a šli spát. 

Ve čtvrtek jsme šli na celý den jezdit a večer jsme se zase společně potkali v jedné z našich chat, kde jsme se rozhodli udělat si piškotéku, to znamenalo, že jsme připravili piškoty asi na deset způsobu a taky spoustu jiných různých dobrot a potom jsme si pustili písničky co už jsme měli předem vybrané a tancovali jsme na ně. 

V pátek už šli jezdit jenom ti co chtěli a zbytek si šel sjet bobovou dráhu. Následně jsme se šli naobědvat a potom už jsme se jen sbalili a odjeli jsme domů. 

9. – 13. Ledna

V pondělí po příchodu na farmu jsme začali vyrábět náš nový produkt uzlované náramky. Večer se u nás stavil Tomáš Blaha, mistr přes biouhlí a ekologii, a dal nám přednášku o výrobě a významu biouhlí. Po přednášce jsme si zahráli quiz, co pro nás Tomáš vymyslel. 

V úterý jsme se vypravili do kláštera Porta Coeli, kde jsme si v jablečném sadu na vlastní kůži zažili jak se starat o zarůstající sad a výrobu biouhlí. V sadu jsme strávili celý den a dali jsme si v něm i oběd, který jsme si udělali nad hořícím biouhlím. Po práci jsme se ještě šli porozhlédnout po areálu kláštera. Po návratu na farmu, jsme se dívali na historický film Skrytá čísla.

Ve středu jsme nešli do Porta Coeli, takže náš program spočíval hlavně v dodělávání úkolů a uzlování náramků. Také jsme měli hodinu přírodopisu a češtiny. 

Ve čtvrtek jsme se znovu vydali do Porta Coeli, tentokrát jsme ale pracovali v ořechovém sadu, kde jsme pomáhali tahat větve. V době oběda jsme se odebrali ze sadu a šli jsme do Porta Coeli na oběd. Po obědě nás Tomáš provedl po klášteře a dokonce jsme se dostali i do veřejnosti nepřístupných míst, jako například do pokoje abatyše kláštera. 

V pátek jsme dodělávali náramky, co jsme přes týden vyrobili a uklízeli farmu.

19. – 21. Prosince

Pondělí začalo krásně. Krásně mrzlo… a sněžilo. Všichni veselí jsme vyrazili z Tišnova do Křížovic pěšky. Takových krásných 17,5 kilometrů po Moravě se vyplatilo (Kromě pár momentů) Všude bylo ticho… a mráz, poté hrnek čaje a máte den jako v pohádce.

Úterý bylo hlavně o úklidu a ozdobách, proč? Protože ty nejlepší chvíle se vždycky dějí při Vánocích. A Vánoce jsme slavili buď se smíchem a se slzami v očích, nebo s pocitem štěstí a s pocitem domova. Dárky jsme si poté rozdali… s láskou a úctou k ostatním.

Středa byla jenom o úklidu a rozloučení se s Křížovicemi na nový rok!

Bartoloměj

5.12. – 9.12

A máme za sebou další krásný pobyt!

Tento pobyt jsme se nejvíce věnovali výrobě našich čajových směsí a také jsme dodělávali různé práce po celé farmě, abychom si zbytek zimy mohli užít spíše uvnitř. Také přijel náš matikář Pavlos se kterým jsme měli hodinu matematiky a taky jsem si s ním užili tančení řeckých tanců. Tento pobyt jsme si taky uvařili spoustu dobrých jídel. jedno z nich bylo například Dhall s rýží a plackou. Celé jsme to uvařili na ohni, protože nám zrovna vypadla elektřina, ale i tak jsme to vše zvládli 🙂

21.11 – 25.11.2022

V pondělí přijel tradičně Pavlos a čekala nás s ním další fascinující hodina matematiky. V úterý jsme s plnou energií pracovali na farmě a vařili v kuchyni, jako obvykle a naše deváťáky čekala hodina přijímačkové matematiky s Martinou. ve středu jsme měli pár lekcí a plně zaplněný den. Zkrátka, na farmě se nikdy nenudíme. Ve čtvrtek nám přijel na pomoc Franta a zase nás čekali lekce. A v pátek jsme uklidili farmu a vyrazili domů!

7.11. – 11.11.2022 

V pondělí jsme přijeli jako obvykle, před obědem a v čase který zbýval do oběda jsme šli

 sbírat jablka. Po svačině jsme měli matiku s Pavlosem, po večeři jsme zpívali, a učili se nový tanec což se zvrtlo do volného tancování, já osobně si myslím, že si to většina z nás užila. V úterý jsme moštovaly, s pozvednutou náladou, protože jsme moštovaly naposled za celou sezónu. Jééé! Večer jsme prezentovali náš program mezinárodnímu publiku. Ve středu jsme vyklízeli ateliér. Večer jsme zhlédli scénku navazující na naše prezentace o středověku. Scénka se jmenovala „ První pražská defenestrace “ byla to komická interpretace pražské defenestrace roku 1419. Ve čtvrtek jsme poklízeli náš zahradní domek (sekačka room).

V pátek jsme poklidili a vyrazili dom. 

Martin 

17. – 21.října

Tento pobyt jsme na farmě, jako obvykle, moštovali a sbírali jablka. Samozřejmě by se to neobešlo bez vyrábění křížal a sekání trávy. Také jsme po velice dlouhé době zasadili strom a posbírali ořechy. V průběhu farmy přijel na přespání náš nový průvodce Franta. S Frantou jsme si užili zábavnou hodinu tělocviku, na které jsme hráli ufobal.

Ema

3. – 7.října 

A máme za sebou další velice povedený pobyt!

V pondělí nás tradičně čekala hodina matematiky a také zpívání s Pavlosem. A v úterý zase hodina přírodních věd s naší učitelkou Eliškou a pro deváťáky procvičování na přijímací zkoušky z matematiky. Ve středu nás přijela navštívit inspekce, které jsme vysvětlovali, jak náš program funguje a provedli jí po naší farmě. Poté jsme měli ve čtvrtek tělocvik s naším potenciálním průvodcem Frantou. Tento pobyt jsme se ale nejvíce věnovali zpracovávání jablek. Z jablek jsme vyráběli křížaly, jablečná pyré, ale ze všeho nejvíce mošt. Moštu se nám podařilo tento pobyt vyrobit 120 litrů. Také jsme se připravovali na naší akci jablkobraní,která bude tuto sobotu 15.10. 

Sofi

19 .9. – 23. 9.

Hned v pondělí nás na svačinu navštívili Pavlos a Darina, s Pavlosem jsme měli matiku a zpívání.

Další dny jsme: slavili narozeniny, kopali díru na stromek, který se bude přesazovat (myslíme, že to je třešeň), dělalo se domácí müsly, krájely se křížaly atd…

Celá farma byla ve znamení jablek – celý týden se sbírala padaná jablka na křížaly a mošt.

Pak ve Čtvrtek přijel dlouho očekávaný šroťák (drtič na jablka) a mohlo se začít moštovat. Hned jak přijel šroťák začali jsme umývat jablka a šrotovat je, hned potom nasypali našrotovaná jablka do lisu a mošt tekl proudem. Nakonec se nám podařilo vymoštovat 160 litrů moštu, z toho zapasterovat 120 litrů (zbytek jsme vypili nebo prodali M2 do kavárny). 

Olík

5. – 9. září 2022

A máme za sebou první týden na farmě!

Nejenomže první v tomto školním roce, ale i první týden, kdy jsme na farmě o den déle, tedy od pondělí do pátku. 

Přišel k nám nový průvodce Vlastík, který s námi bude dělat praktické činnosti a projekty. Mezitím co naše třída bude v Brně, on bude bydlet na naší farmě. Vítej Vlastíku!

V pondělí jsme měli úvodní hodinu matematiky a po večeři zpívání s Pavlosem. Tento týden jsme měli i přírodovědu (opáčko, pro sedmáky nové učivo), tělocvik (frisbee zápas) a angličtinu (nová slovíčka).

Také jsme stihli ČJ a historii s Míšou, když jsme byli ve středu na výletě, který směřoval na Hrad Pernštejn. Měli jsme tam prohlídku a poté každý z nás měl přispět otázkou do kvízu o Pernštejně, který se konal později ten večer opět na farmě. Míša nás v češtině ještě naučila hodně o slovech, která vznikla ve středověku. 

Mimo jiné se na farmě stihlo uvařit hruškové pyré, posekat trávu, hrabat trávu, přesadit malou jablůňku, udělit všem nové funkce a v pátek ohromně rychle vše uklidit a dát do pořádku, abychom mohli s čistým svědomím odjet.

Vaše

Tinke

6.-9.6.2022

Tento týden byl bohužel velmi deštivý.

V pondělí jsme jako obvykle přijeli na oběd, ale přece jen něco tak obvyklé nebylo.

Měli jsme s sebou budoucí sedmáky! Hned jak jsme přijeli vyskládali jsme nákup a posekali jsme trávu. Na konec dne přijel Pavlos a měli jsme matematiku a zpívání. 

V úterý jsme začali natírat zahradní domek též zvaný “sekačka room”. Bohužel nám uprostřed natírání začalo pršet,a tak jsme šli dovnitř, zpracovávat bylinky a Helča nám dala menší lekci angličtiny na kuchyňské pomůcky. Zároveň se sekala tráva. Večer jsme se koukali na film “Intouchable”.

Ve středu se dotřel již zmíněný zahradní domek. Po svačině nám učitelka Barunka dala super lekci přírodních věd a poté začaly přípravy na náš speciální večerní program, který se opravdu uskutečnil večer.

Ve čtvrtek bylo klasické uklízení a jeli jsme domů.

Týden 9. -12.5.22

Krásné pondělí, které bylo zábavné a barevné, jen díky hudbě od “Far n Night” od Francouzů. Hráli skvěle jako v pohádce. Né jenom, že nám zahráli krásnou hudbu, ale taky nám ukázali, jak se skvěle cestuje s menším humorem po Evropě.

Tento pobyt byl také zejména “Renovační” pro náš “plot”, který.. nebyl úplně krásný, ale bez práce nejsou koláče. Takže jsme vzali pletivo, kůly a pár lidí (Asi tak kolem dvaceti lidí) a volala! Máte nový “plot” za asi tak tři hodiny plné práce! Jéj!

Tak se pojďme přesunout z práce na sport. Aspoň každý žák/učitel si aspoň zahrál Ping Pong, i Francouzi si aspoň zahráli na tu hodinku, hlavně večer! To byla zábava. Rozdělení jsme byli do tří týmu: Tým pálka, Tým papuče a Tým dřevo. Skvělá jména pro skvělou hru!

Pak se vše dělo jako vždy: Práce, lekce, vaření a skvělé počítání čtyřstěnu v Matematice.

Prostě jako doma, ale na farmě.

Týden 11.4.-13.4.22

Tento týden jsme zvládli hodně věcí, ačkoli byl kratší kvůli velikonočním prázdninám.

Zvládli jsme například uklidit celou jurtu, přesunout a zakopat trampolínu, také skládat dřevo na hromadu do přístřešku a též jsme hráli různé deskové hry.

Zastřihávali jsme stromky, aby se větve nezlomily.

Na movie byl film o problémech lidstva jménem Domov, aneb kam spěje naše cesta.

Na svačinu jsme měli nový recept – mrkvový dort, ním jsme oslavovali narozeniny jednoho studenta.

Týden 28.-31.3.22

Již v pondělí jsme ozvláštnili náš pobyt plánovaným požárním cvičením, které skončilo skvělým úspěchem po všech stranách. V pondělí jsme též přivítali dalšího pedagoga na pozorování, což je v této době naprosto běžná návštěva. 

V průběhu týdne jsme též úspěšně omladili celý sad, a tím ho připravili na podzimní sklizeň. Tato akce nám ukázala nejen potřebu vykonávání tohoto úkonu každý rok, a ne jednou za 5 let, ale také zvýšenou poptávku po různých nástrojích šmikacího rázu, které jsme se po moudré poradě rozhodli zakoupit.

V rámci témat nákupu nástrojů došlo i na starou Křížovickou záhadu, a to na Křížovického fantoma, který uklidil všechny konvice tak umně, že i přes intenzivní pátrací operaci jsme nebyli s to je nalézt. Proto jsme se na téže moudré poradě rozhodli kromě konví zakoupit i hadice.

Ve středu jsme byli potěšeni další návštěvou, tentokrát ze strany zahradní architektky. Ku našemu překvapení, tato návštěva při pohledu na to, co zoveme sad, neutrpěla příhodu srdeční, tudíž byla s to nám poskytnou cenné rady ohledně úpravy naší zahrady a našeho permakulturního plotu. 

A protože jedno moudré úsloví nám říká, aby jsme to co můžeme udělat dnes, neodkládali na zítřek, urychleně jsme se chopili motorové pily a provedli jsme radikální rozebrání několika keřů, které poté obohatily náš permakulturní plot.

Též jsme se pustili do plánování jak vymazat naše jezírko z povrchu křížovického, a u toho jsme se i zamysleli nad možnými vylepšeními pro naši skromnou chaloupku, obzvlášť v oblasti sběru vody.

14-17 Března 2022

Hlavní náplní celého pobytu bylo udělat plot kolem sadu, aby nám tam nelezly srnky a další zvířata. Plot jsme dělali přírodní, to znamená že je z trní a různých stromečků a keřů. Jako další jsme třeba sekali dřevo nebo řezali dřevo.

Tento pobyt jsme měli lekce angličtiny, informatiky, češtiny a taky přírodní vědy.

Samozřejmě jsme měli taky movie night a na movie night jsme zhlédli film jménem Farma zvířat.

Pobyt na lyžáku 20.2. – 25.2.2022  

V pondělí jsme odjeli na lyžák na Dolní Moravu. Jeli jsme autobusem a cesta trvala tři hodiny. Potom co jsme dojeli do pronajatého ubytování, jsme šli na oběd. Po obědě jsme se rozdělili na pokročilé a nepokročilé lyžaře a snowborďáky. Pokročilí lyžaři a snowborďáci šli s učiteli na svah, ostatní nepokročilí jezdili s instruktory. Zatímco většina jezdila, běžkaři šli na pětikilometrový okruh na běžkách. Po běžkování a ježdění jsme šli na večeři, potom jsme si v ubytování zazpívali a šli spát.

V úterý jsme si udělali snídani, a vyrazili na svah. Po dvou hodinách na sjezdovce jsme si šli dát oběd. Po obědě většina lidí odešla na patnáctikilometrový výlet na běžkách. Ti co nešli na běžky, šli lyžovat / snowbordovat. Když jsme skončili s ježděním a běžkováním, šli jsme na večeři. Po večeři byl večerní program s tématem Mezopotámie.

Ve středu jsme si udělali snídani a vyrazili na svah. Po dvou hodinách na sjezdovce jsme si šli dát oběd. Po obědě jsme šli na cestu v oblacích, na jejímž vrcholu jsme se vyfotili a pak jsme z cesty v oblacích sešli a sjeli dolů pod sjezdovku bobovou dráhou. Následně jsme si dali večeři a měli jsme večerní program s tématem klínové písmo a mezopotámská kultura.

Ve čtvrtek jsme si udělali snídani a vyrazili na svah. Celý čtvrtek jsme strávili na sjezdovce nebo na běžkách. Na ubytování jsme se vrátili až večer po večeři. Na ubytování jsme si připravili občerstvení a udělali si diskotéku.

V pátek po snídani jsme se sbalili a už kolem desáté hodiny jsme odjížděli z ubytování. Asi za půl hodiny jsme dojeli do bunkru jménem pevnost Hůrka, kde nás čekala exkurze. Po exkurzi jsme jeli na oběd a po obědě jsme už jeli domů.

Týden 7-10.2.2022

V tomto týdnu se nám podařilo rozjet několik skvělých dlouhodobých projektů, o kterých doufáme, že nám značně pomohou zvýšit úroveň a kvalitu naší Farmy.

Největší operací tohto týdne bylo natáčení rekrutačního videa, které má za úkol přilákat nové učitele na naší střední školu. Již minulý týden jsme si přichystali scény a scénář, a příští týden hodláme video dokončit ve škole.

Další akcí tohoto týdne bylo vytváření živého plotu okolo našeho sadu. Vykopáváme náletové dřeviny, a ty pak přesazujeme na hranice našeho pozemku, kde by se měli časem rozrůst a a (s naší pomocí) vytvoři přírodní bariéru kolem našeho sadu.

Též jsme stihli zrevidovat naše zásoby, aby bylo vše připravené na předávání funkcí příští týden.

10-13.1.2022

TÝDEN V KLÁŠTEŘE

PONDĚLÍ:

Tento týden jsme nejeli jako obvykle na farmu, ale do kláštera Porta coeli. 

Jeli jsme tam jako obvykle vlakem a pak autobusem, ovšem z autobusu jsme vystoupili dřív. Dojeli jsme tam, ubytovali se, a šli na samostatnou prohlídku okolí. Večer jsme hráli hru, kterou si sám vymyslel náš průvodce. 

ÚTERÝ:

Hned po ránu po snídani jsme šli odklízet pokácené menší stromky ze zalesněné lesní plochy. Jak jsme skončili, šli jsme na výborný oběd. Po odpoledním klidu jsme měli umění – kaligrafii. A večer jsme měli TV Portu, takže jsme hráli různé scénky o Přemyslovcích. Rozdělili jsme se do 3 skupin a v nich jsme si nacvičili scénky, které jsme pak zahráli ostatním. 

STŘEDA: 

Po ránu jsme snídali a pracovali. Dělali jsme biouhlí. Pak zase výborný oběd, poté jsme měli práci na projektech, které jsme si rozdali. Pracovali jsme dlouho a zarytě, a proto jsme sváču začali dělat pozdějc, takže jsme měli sváču až po večeři. Na sváču jsme měli dort, oslavovali jsme narozky Olíka a Tinke, najedli se a šli spát.

ČTVRTEK:

Uklidili jsme místnosti, ve kterých jsme pobývali. Dali si oběd, počkali hodinu a jeli dom.

20-21.12.2021

Na farmě jsme tento pobyt strávili dva dny a slavili jsme Vánoce. V pondělí jsme šli stezkou Járy Cimrmana z Lomnice do Křížovic a navštívili jsme židovský hřbitov. K večeři jsme si připravili řízek s bramborovým salátem, jako dezert jsme si dali moc dobrou dánskou vánoční kaši ris a l’mande. Zpívali jsme koledy, dávali si dárky a tančili kolem stromečku podle dánské tradice. Potom byla party, tančili jsme na písničky, zpívali a moc jsme si celý večer užili. V úterý nám naše učitelky na snídani připravily palačinky jako překvapení. Palačinky byly moc dobré! Po obědě jsme se vraceli zpátky do Brna. Ve středu moje třída byla na filmu Až vyjde měsíc a slavily se narozeniny našeho spolužáka Martyho.

 Náš vánoční pobyt jsme si vážně hodně užili! 

Přeji krásný nový rok,

 s pozdravem za adolescenty,

6.12-9.12 2021

Tento pobyt jsme se hlavně zabývali velkým úklidem, všichni se rozdělili do skupin. Někdo měl na starost půdu, někdo sklep nebo třeba zahradní dům. Hodně lokací bylo pro víc lidí jako třeba zahradní dům který dělali dva lidi. 

Taky jsme hodně bobovali, nebo spíš jezdili na lopatách na sněhu. Možnost bobovat byla vždycky o přestávce, ale v úterý jsme šli skoro všichni bobovat na kopec s pěkným výhledem, byla to fakt sranda. Ve středu jsme šli na výlet do pizzerie v Nedvědicích kde jsme oslavili narozeniny Helči, pak jsme se vrátili zpět do křížovic už po tmě. Výlet trval cca 10 km, a byla hodně zasněžená cesta. Ve čtvrtek se hlavně umývaly koupelny a dělalo to asi tak 7 lidí. Pak jsme odjeli domů.

22.-25.11. 2021

Na tomto pobytu v Křížovicích jsme především kopali díry pro naše nakoupené keříky josty, červeného a černého rybízu. Koupili jsme dohromady 35 keříků a tolik jsme i vykopali děr, i když nás bylo jen okolo deseti lidí! Zasadili jsme keříky i s hnojivem a kompostem od pana Radka Sedláka. Zbytek jsme použili na náš záhon, který jsme tento týden zrekonstruovali a rozvíjeli, aby byl připraven na jaro a sázení.

Kvůli našemu novému projektu o Marii Montessori, jsme si na movienight pustili film o ní. Tuto středu jsme se také stihli podívat na prezentaci francouzské montessori školy Les Esprits Libres z projektu

Erdkinder od Blickpunkt montessori. Louskání ořechů se samozřejmě také stihlo!(-;

S nejsrdečnějším pozdravem,

Adolescenti

8.11.-11.11. 2021

V pondělí po příjezdu na farmu jsme zatopili v kotli a vrhli se do práce. Stihli jsme začít renovaci našeho záhonku, pleli jsme cesty kolem domu, chlapci si naštípali dříví, po svačince začala matematika a poté jsme si zazpívali a šli na kutě.

Úterý začalo ranním během a hned poté jsme pokračovali s prací, co jsme začali v pondělí a vybourali prkna u zadního vchodu. Bohužel jsme tento týden neměli lekci přírodních věd, ale měli jsme češtinu, kde někteří studenti prezentovali své výstupy z náboženství.

Ve středu k nám zavítala Studentská televize, která si natočila, jak pracujeme. Opět jsme pleli cesty kolem domu a nalouskali jsme spooooooooooooustu ořechů. Mimo jiné jako večerní program jsme se podívali na prezentaci německého adolescentního programu.

Čtvrtek jsme strávili úklidem farmy a ti, kteří měli úklid hotový, louskali další ořechy.

18.-21.10. 2021

Po příjezdu do Křižovic a po vybalení našich batohů jsme se vydali něco dělat, např. jsme potřebovali zatopit v kotli, naštípat dřevo, sbírat ořechy atd. K večeru přijely 4 studentky z Bergama (Itálie), účastnily se naší lekce matiky a po večerním programu odjely.                                

 V úterý jsme jeli do uměleckého ateliéru pana Plieštika v Písečném. Před kratší prezentací jeho práce, a i po ní, jsme tvořili reliéfy. Okolo poledne přijeli na prohlídku učitelé*ky z Ostravy tak na 1-2 hodiny, aby se mohli inspirovat k založení jejich 2. stupně.

Středa proběhla vcelku poklidně, vstali jsme a šli jsme na snídani, po snídani 

jsme šli pracovat.

Čtvrtek, jedeme domů, konečně už z nádraží v Doubravníku,

cesta byla moc fajn!!!

2801502093

14.10.2021

Milí rodiče a lidé, kteří se zajímáte o náš program, 

brzy se na našem webu objeví celkové shrnutí každého týdne, který trávíme letos v novém sestavení na naší farmě.

Těšte se na novinky!